به تمامی کاربران دارای هر نوع مدال پنل رایگان پیامک اهداء می گردد . لذا کاربران دارای مدال می توانند با کد تخفیف medals ، به صورت رایگان ثبت نام نمایند .

مدیر سایت

مدیر سایت

آدرس وب سایت: http://mantis.ir
جمعه, 21 خرداد 1395 00:00

افزونه ارسال پیامک در اکسس

برای ارسال پیامک از طریق اکسس موارد زیر مورد نیاز می باشد :

1- فایل اکسس قابل import در کلیه نگارش های اکسس از 2007 تا 2013  محتوی (دانلود از پیوست همین مقاله):

1- چهار فرم ارسال پیامک تکی ، ارسال پیامک گروهی ، تنظیمات پنل پیامک و نمایش پروسه ارسال پیامک

2- جدول ذخیره کلیه پیامک ها ، جدول تنظیمات پنل پیامک

3- ماژول اصلی توابع ارسال پیامک

2- پنل ارسال پیامک  با مشخصات زیر :

1- آدرس پنل :  http://sms.mantis.ir

2- تهیه پنل از طریق لینک زیر :

جامع ترین پنل پیامک در سطح اینترنت

2- نام کاربری و کلمه عبور جهت تست پنل : 

UserName  : mantis_demo

 

Password : mantis_demo

3- تهیه خط اختصاصی 14 رقمی با پیش شماره 1000 ( سریع ترین خط پیامک در سطح اینترنت بر اساس آمار)

 مزایا :

 1. مجهز کردن برنامه های اکسس به سیستم ارسال پیامک از طریق اینترنت
 2. ارسال پیامک در اکسس با استفاده از فراخوانی توابع طراحی شده در هر رویداد دلخواه از برنامه ( ثبت نام ، فاکتور ، سررسید و ... )
 3. فراهم نمودن امکان ارسال پیامک توسط اکسس به صورت تکی و گروهی
 4. تشخیص جداول پایگاه داده و ارسال پیامک به فیلدهای انتخابی
 5. امکان تنظیم نام کاربری ، کلمه عبور و شماره پنل پیامک در اکسس
 6. نمایش پروسه ارسال پیامک تکی و گروهی
 7. تشخیص خطاهای ممکن و نمایش آنها و جلوگیری از ارسال ( کلمه عبور اشتباه ، مدارک ناقص و... )
 8. امکان ارسال پیامک های اطلاع رسانی متنوع با استفاده از توابع موجود هنگام ذخیره اطلاعات در جداول مختلف
 9. عدم وجود محدودیت استفاده در برنامه های مختلف
 10. امکان استفاده  از خط اختصاصی و پنل پیامک ، مانند سایر پنل های موجود در اینترنت ، اما جامع تر از همه آنها

با سلام

با توجه به راه اندازی کانال تلگرامی خانه اکسس ایران دوستان می تونند با استفاده از لینک زیر در کانال تلگرام خانه اکسس عضو شده و از اخبار سایت مطلع شوند .

تفاوت کانال با گروه پرسش و پاسخ 200 نفره تلگرامی این است که اطلاع رسانی تنها به صورت یکطرفه و از طریق سایت می باشد .

لذا از دوستانی که نظری در خصوص این کانال دارند که فکر می کنند ما رو در رسیدن هر چه بهتر به اهداف سایت یاری می کند خواهشمندیم که در این مطلب نظراتشون رو عنوان  کنند .

عضویت در کانال اطلاع رسانی خانه اکسس ایران

عضویت در گروه تلگرام خانه اکسس ایران با ظرفیت محدود 200 نفر ( پرسش و پاسخ آنلاین موبایلی )

این برنامه آماده اکسس که توسط اکسس 2003 طراحی و تولید گردیده است هم اکنون در قالب یک پروژه کامل و کد باز و آماده جهت یادگیری دوستان در سایت قرار می گیرد . 

برای دستیابی به پشت برنامه از کلید شیفت استفاده کنید به طوری که قبل از باز کردن برنامه آن را نگه داشته و تا زمانی که برنامه در حالت طراحی باز می شود ، این کلید را نگه دارید و سپس آن را رها کنید . 

برنامه به صورت MDB بوده و فرم های آن و کد های درون آن کاملا باز می باشد . 

کلمه عبور برنامه در حالت اجرا عبارت 123 می باشد .

امیدواریم که این برنامه کوچک بتواند چند نکته آموزشی هر چند کوچک را برای دوستداران نرم افزار اکسس به ارمغان بیاورد . 

در پایان لازم به ذکر است که این برنامه در سالهای گذشته توسط کارشناسان خانه اکسس ساخته شده و امتیاز آن نیز متعلق به شرکت مانتیس می باشد .

لذا استفاده از این برنامه رایگان بوده و هر گونه استفاده تجاری از این برنامه توسط هر شخصی به جز تولید کننده ممنوع می باشد . 

 

آموزش ساخت منوهای سفارشی ( منو یا منوی راست کلیک ) در اکسس ( نسخه های 2007 و 2010 )
ساخت منوهای سفارشی در اکسس تا نسخه 2003 کاری بسیار راحت بود به طوری که کاربر با استفاده از تنظیمات داخلی خود اکسس ( منوی tools  گزینه customize ) قادر بود سه نوع menu  ، shortcut Menu و toolbar  بدون هیچ درد سری ایجاد کند .
نکته مهمتر از ایجاد آیتم های فوق نگهداری آنها در فایل جاری بود که ان امکان را برای کاربر فراهم می کرد که منوهایی را که خود برای یک برنامه ساخته است را به همراه آن برنامه جا به جا کند و این منو ها در هر کامپیوتر دیگر نیز قابل دستیابی بود .
اما در اکسس 2007 که سیستم ریبون جایگزین منو گردید ساخت این منوها تنها از طریق طراحی ماکرو ها امکان پذیر شد . عدم امکان ساخت ریبون سفارشی در اکسس به کمک امکانات خود اکسس به این مشکل دامن زد و باعث شد که برخی از کاربران حتی قید منو و ریبون را باهم بزنند .
در اکسس 2010 نیز مانند ورژن قبلی تنظیماتی برای این موضوع وجود نداشت ولیکن یک امکان برای ایجاد و طراحی ریبون در قسمت access option  دیده شده بود .
بزرگترین مشکل این ریبون ها این بود که در فایل ذخیره نمی شدند و در صورتی که کاربر ، فایل را به کامپیوتر دیگری منتقل می کرد بایستی ریبون ها را مجددا ایجاد می نمود .
لذا برای ساخت ریبون نرم افزارهای متعددی در کنار اکسس ایجاد شدند که این توانایی را داشتند که ریبون مورد نظر کاربر را ساخته و در درون فایل اکسس او قرار دهند .
در این مقاله ساخت منو و منوی میانبر با استفاده از ماکرو ها تشریح شده که به عقیده نگارنده شاید با توجه به اینکه منوهای ایجاد شده در ریبونی به نام addins قرار می گیرند و ممکن است زیاد کاربردی نباشند ولی منو های میانبر همچنان یکی از کاربردی ترین مسائل در هر برنامه ویژوال می باشد .
برای ایجاد منوهای میانبر (Shortcut Menus) یعنی همان منوهایی که هنگام فشردن کلیک راست روی فرم ، گزارش و یا سایر اشیا نمایش داده میشوند میبایست سه مرحله اساسی زیر را به ترتیب انجام دهیم:
1- ایجاد یک گروه ماکرو که دستورات هر منو را تعریف میکند.
2- ایجاد یک ماکروی دیگر برای ایجاد خود ماکرو.
3- پیوند منوی ایجاد شده با یک فرم ، گزارش ، شی و یا کل پایگاه داده
در زیر سعی میشود هریک از مراحل اصلی بالا توضیح داده شود:
1- ایجاد یک گروه ماکرو که دستورات هر منو را تعریف میکند.
در این مرحله شما میبایست یک گروه ماکرو ایجاد نمایید (Macro Group) تا در آن دستورات منوی مورد نظر خود را وارد نمایید. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:
A- در نوار ابزار اکسس روی تب Creat کلیک نموده و سپس در قسمت Other روی گزینه Macro کلیک میکنید (اگر گزینه Macro غیر فعال بود و دیده نمیشد بر روی دکمه پایین افتادنی کلیک کنید و گزینه Macro را انتخاب نمایید) تا پنجره جدیدی که مخصوص تعریف ماکرو میباشد باز شود.
B-در نوار ابزار Design و در قسمت Show/Hide روی عبارت Macro Names کلیک کنید تا ستونی با همین عنوان در پنجره جدید ایجاد شود.
C- برای هر دستوری که میخواهید در منوی خود ایجاد نمایید (هر بخش از منو ) میبایست مراحل زیر را انجام دهید :
در ستون Macro Name عبارتی را که میخواهید به عنوان نام اولین آیتم منو دیده شود وارد کنید (به عنوان مثال در این قسمت وارد کنید Exit یا خروج ).
برای اینکه بتوانید از میانبر های صفحه کلید استفاده کنید میبایست در قبل از حرف میانبر مورد نظر از کاراکتر & استفاده کنید. مثلاً E&xit باعث میشود با فشردن دکمه x عملیات مربوط به این آیتم انجام شود ( کاراکتر & در هنگام نمایش آیتم های منو نمایش داده نمیشود )
به عنوان مثال در شکل زیر :

 
چهار خط با عناوین ( به ترتیب ) زیر درج شده است :
&Save
&Print
-
&Quit
در ستون Action اولین دستوری را که میخواهید پس از کلیک در آیتم مورد نظر انجام شود را از منوی باز شده انتخاب نمایید.
اگر دستورات بیشتری لازم است که با کلیک روی آیتم اجرا شود ( بیش از یک دستور ) میبایست پس از دستور اول به ترتیب ایجاد گردند اما در ستون Macro Name هیچ نامی برای آنها درج نمیشود.
برای ایجاد خط حائل بین دو آیتم از منو در بین دو دستور از کاراکتر خط فاصله (-) بجای نام دستور جدید استفاده میشود و برای آن در قسمت Action هیچ دستوری انتخاب نمیشود
D- ماکروی ایجاد شده را با نام دلخواهی ذخیره کنید (مثلاً macroCommand)
2- ایجاد یک ماکروی دیگر برای ایجاد خود ماکرو.
در این مرحله برای ایجاد خود ماکرو میبایست مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید :
2-1- در نوار ابزار اکسس روی تب Creat کلیک نموده و سپس در قسمت Other روی گزینه Macro کلیک میکنید (اگر گزینه Macro غیر فعال بود و دیده نمیشد بر روی دکمه پایین افتادنی کلیک کنید و گزینه Macro را انتخاب نمایید) تا پنجره جدیدی که مخصوص تعریف ماکرو میباشد باز شود.
2-2-در ستون Action عبارت AddMenu را از لیست باز شو انتخاب کنید.
2-3- پس از انتخاب این گزینه در زیر جدول ورود دستورات در قسمتی با نام Action Arguments قسمتی قرار دارد که متغیر های تابع AddMenu را دریافت مینماید در این قسمت در کنار Menu Name نام دلخواهی برای منوی خود انتخاب نمایید ( به عنوان مثال File)
البته وارد کردن نام برای این قسمت اختیاری است اما در صورتیکه بخواهید از منو به عنوان نوار ابزار استفاده نمایید این همان نامی است که در روی دکمه به نمایش در می آید
2-4- در قسمت Menu Macro Name نیز نام ماکرویی را که در قسمت قبلی ایجاد نمودید از لیست انتخاب نمایید (همان mcroCommand)
2-5- پر کردن متن در قسمت Status bar text نیز اختیاری است و در ریبون های در قسمت زیری دستورات به عنوان طبقه بندی قرار میگیرد.

در تصویری که در بالا میبینید در جلوی عبارت Menu Name مقدار Report Commands و در جلوی عبارت Status bar text مقدار menu commands پر شده است.
2-6-  ماکروی ایجاد شده را با نام مناسب ذخیره نمایید ( به عنوان مثال MyMenu)
3- پیوند منوی ایجاد شده با یک فرم ، گزارش ، شی و یا کل پایگاه داده
بسته به اینکه در کدام قسمت برنامه میخواهید منوی شما نمایش یابد یکی از موارد زیر را انجام دهید:
  • اضافه کردن منو به تب Add-Ins در یک فرم یا گزارش:

3-1 - فرم را در محیط طراحی Disign view باز کنید.
3-2 - در تب Design در قسمت Show/Hide روی عبارت Property Sheet کلیک کنید.
3-3 - در قسمت بالای پنجره Property Sheet که در سمت راست باز شده نام فرم یا گزارشی را که میخواهید منو را به آن نسبت دهید انتخاب کنید.
3-4- در زیر نام فرم خواص فرم باز میشود تب Other را انتخاب نموده و در خاصیت MenuBar مقدار آنرا برابر با نام ماکرویی که در مرحله 2 ایجاد کردید قرار دهید ( به عنوان مثال MyMenu )
با باز نمودن فرم در محیط View تب Add-Ins به ریبون اضافه شده که منوی ایجاد شده ما در آن قرار دارد.
  • اضافه کردن منو به عنوان منوی میانبر (ShortCut Menu)

دقیقاً مانند بالا مراحل 1 تا 3 را انجام میدهیم فقط در مرحله 4 بجای تغییر مقدار خاصیت MenuBar خاصیت Shortcut Menu را برابر با نام ماکرویی قرار میدهیم که در مرحله 2 ایجاد نمودیم
  • اضافه نمودن منو به عنوان منوی کلی برنامه
در صورتیکه منو را به عنوان منوی کلی برنامه تعریف کنیم منوی ایجاد شده جایگزین تمامی منوهای میانبر در برنامه میشود. برای این منظور مراحل زیر را انجام میدهیم:
1 - دکمه آفیس Office Button  را فشرده و عبارت Access Options را انتخاب میکنیم.
2 - از سمت چپ قسمت Current Database را انتخاب مینماییم.
3- در زیر عبارت Ribbon and Toolbar Options در جلوی عبارت Shortcut Menu Bar نامی را که برای منوی خود در مرحله قبل انتخاب نمودیم تایپ مینماییم.

منبع : http://www.Talant.ir

  
مایکروسافت به همه کاربران نسبت به سوءاستفاده هکرها از یک آسیب‌پذیری بحرانی و اصلاح‌نشده در همه نسخه‌های آفیس هشدار داد.
 
به گزارش پاندا آنتی ویروس، طبق اعلام شرکت مایکروسافت، آسیب‌پذیری موجود روی مایکروسافت آفیس می‌تواند سبب شود تا نفوذگران به‌راحتی از طریق ارسال یک پیام ایمیلی و یا نمایش فایلی از عکس‌های ناقص بر وب‌سایت‌های مخرب راه خود را به سیستم قربانی باز‌کرده و از این آسیب‌پذیری بحرانی سوءاستفاده کنند.به گفته متخصصان شرکت مایکروسافت این حملات هدفدار بیشتر در خاورمیانه و آسیای جنوبی دیده شده‌است. البته در ابتدا شرکت مایکروسافت تنها ویندوز ویستا و ویندوز سرور ۲۰۰۸ را آسیب‌پذیر خوانده بود اما با تحقیقات بعدی محققان امنیتی معلوم‌شد ویندوز XP و ویندوز ۷ هم در معرض خطر این آسیب‌پذیری بحرانی هستند. اگرچه مایکروسافت تحقیقات خود را درخصوص این آسیب‌پذیری آغاز کرده است اما هنوز نتایج قابل استنادی در این مورد منتشر نکرده‌است. مایکروسافت فعلا تنها به ذکر این نکته بسنده کرده‌است که مایکروسافت آفیس ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ روی تمام سیستم عامل‌های ویندوز و آفیس ۲۰۱۰ روی ویندوز اکس پی و سرور ۲۰۰۸ کاملا آسیب‌پذیر هستند و تنها آفیس ۲۰۱۳ به‌عنوان جدیدترین نسخه شرکت مایکروسافت در برنامه آفیس از این آسیب‌پذیری مصون است.  
 
شرکت مایکروسافت برخلاف همیشه جدول زمانی خاصی برای حل این مشکل ارایه نکرده است و پیش‌بینی می‌کند در اصلاحیه روز سه‌شنبه هم قرار نگیرد.
مبحث فيلتر كردن فرم ها يكي از مهم ترين مباحث در نرم افزار اكسس مي باشد . تاكنون امكانات و ابزار هاي گوناگوني توسط خود مايكروسافت و ساير شركت ها و افراد مختلف براي ساده سازي اين فرآيند طراحي گرديده است .
امكانات خود نرم افزار اكسس براي فيلتر كردن فرم هاي در حال نمايش بسيار قوي مي باشد ولي با دو مشكل عمده همراه مي باشد :
  1. اين امكانات به هنگام بستن منو و ريبون ها در برنامه اي كه تحويل كاربرنهايي مي گردد ، غير فعال مي شوند و استفاده از آنها ممكن ولي با مشكلاتي همراه مي باشد .
  2. تغيير زبان اين امكانات براي فارسي زبانان تقريبا كاري بسيار مشكل مي باشد .
لذا اكثر كاربران براي ايجاد امكان فيلتر كردن در فرم هاي خود اقدام به كد نويسي نموده كه اين كار نيز به نوبه خود كار پيچيده اي است و براي تمامي كاربران امكان پذير نمي باشد .
اين مشكل با افزايش تعداد فيلدها و امكان پر يا خالي بودن تصادفي آنها به هنگام فيلترينگ و متغير بودن نوع فيلدهاي استفاده شده در فيلتر ، دوچندان شده ، به نحوي كه ساختن فرمهاي فيلتر و جستجو را براي كاربران به امري شدني ولي طاقت فرسا تبديل نموده است .
خانه اكسس ايران بر آن شد تا به اين مشكل براي هميشه خاتمه دهد و ساخت پيچيده ترين فيلتر ها را براي فرم هاي در حال نمايش به پروسه اي بسيار ساده تبديل نمايد .
 تابع Mantis_Easy_Filter  ، كه از طريق ساخت يك عبارت قابل استفاده در خاصيت filter فرم ها به انجام فيلتر را راحت كرده ، به نحوي طراحي گرديده كه كنترل هاي متني ( TextBox , ComboBox , CheckBox ,MultiValueBox ) روي فرم را ( در صورتي كه نام آنها از قواعد خاصي كه مختص اين تابع است پيروي كرده باشد  ) شناسايي كرده و با توجه به مقدار درون آنها كه مي تواند حتي Null هم باشد ، عبارت فيلتر را ساخته و مورد استفاده قرار دهد .
براي استفاده از اين تابع بايستي مراحل ذيل را قدم به قدم براي رسيدن به هدف انجام داد :
  1. كنترل هاي فيلتر و جستجو در درون يك فرم اصلي قرار مي گيرد كه اين فرم به اين منبع داده اي متصل نيست و كليه كنترل ها به صورت unbound مي باشند .
  2. در درون فرم اصلي بايستي يك Sub Form قرار گيرد كه در اين سابفرم فيلدهاي مورد جستجو قرار مي گيرد . و Sub Form به جدول يا پرسش خاصي متصل مي باشد و كنترل ها درون آن نيز به فيلدها bound  شده اند . لازم به ذكر است كه اين Sub Form مي تواند در هر نمايي اعم از Datasheet , Single Form , Continuous Forms باشد .
  3.  هر يك كنترل هاي روي فرم اصلي را كه قرار است به عنوان شرط فيلتر يا جستجو استفاده شود طبق قاعده زير نام گذاري نماييد . (خاصيت name كنترل )  :
نام كنترل از سه قسمت تشكيل مي شود :
قسمت اول (پيشوند ) : يك عبارت سه حرفي است كه نوع فيلد مورد جستجو را تبيين مي كند .
 اين عبارت سه حرفي بايستي قطعا يكي از موارد ذيل باشد .
  Str : براي فيلدهاي متني
  Val  : براي فيلدهاي عددي
  Bol : براي فيلدهاي Boolean
  Mul : براي فيلدهاي multivalue
  Bt1 : براي فيلدهاي بازه اي عددي ( از عدد )
   Bt2 : براي فيلدهاي بازه اي عددي ( تا عدد )
  Dt1 : براي فيلدهاي بازه اي تاريخ ( از تاريخ )
  Dt2 : براي فيلدهاي بازه اي تاريخ ( تا تاريخ )
  
قسمت دوم (نام فيلد ) : نام فيلدي است كه قرار است مورد جستجو قرار گيرد .
قسمت سوم (پسوند ) : عبارت ثابت flt مي باشد كه كنترل را براي تابع قابل شناسايي مي كند كه باعث مي شود از مقادير درون اين كنترل در ساخت عبارت فيلتر استفاده شود .
لازم به ذكر است كه قسمت اول ، دوم و سوم با استفاده از كاراكتر underline  يا همان “_”  ، بايستي به هم متصل شوند .
به طور مثال اگر ما قصد ايجاد فيلتر بروي يك فيلد با نام ID كه از نوع عددي مي باشد داشته باشيد نام كنترل بايستي دقيقا عبارت “val_id_flt” باشد .
در مثال فوق اگر نوع فيلد متني باشد بايستي نام كنترل عبارت “str_id_flt “ باشد .
مثال ديگر : در صورتي كه بخواهيد از دو تكست باكس براي تعيين بازه زماني در فيلتر استفاده كنيد و نام فيلد مورد جستجو در جدول مثلا invoice_date و از نوع date& time باشد ، بايستي خاصيت Name يكي از كنترل هاي متني را برابر با “dt1_invoice_date_flt”  و خاصيت name  دومي برابر با “dt2_invoice_date_flt”  قرار دهيد .
لازم به ذكر است در صورتي كه فيلد تاريخ شما در جدول از نوع عددي باشد بايستي از پيشوند عبارت bt1    و     bt2 به جاي dt1 و dt2 استفاده نماييد .
4 – آخرين قدم ساخت دكمه  "فيلتر"  و دكمه "حذف فيلتر" مي باشد :
دكمه فيلتر : يك دكمه با نام فيلتر ايجاد نماييد و دو خط كد زير را در خاصيت on click آن درج كنيد :
 
Me.SubForm_Name.Form.Filter = Easy_filter_all(“SubForm_RrecordSource”)
Me. SubForm_Name.Form.FilterOn = True
 
لازم به ذكر است كه به جاي عبارت SubForm_Name در كد فوق بايستي نام سابفرم استفاده شده در فرم اصلي درج گردد . ( خاصيت name كنترل subform  موجود )
همچنين به جاي عبارت SubForm_RrecordSource در كد فوق بايستي نام جدول يا پرسشي جايگزين شود كه سابفرم به آن متصل مي باشد . ( عبارت sql در اينجا قابل پشتيباني نبوده و بايستي تبديل به پرسش شده و سپس ازنام پرسش استفاده شود . )
دكمه حذف فيلتر : يك دكمه با نام حذف فيلتر ايجاد نماييد و دو خط كد زير را در خاصيت on click آن درج كنيد :
 
Me. SubForm_Name.Form.FilterOn = False
R_remove = Easy_remove_filter_all()
 
در پايان ذكر اين نكته ضروري به نظر مي رسد كه پروسه به ظاهر پيچيده فوق تنها شامل چهار خط كد vba و يك نام گذاري مناسب روي فيلدها بوده و به محض يك بار استفاده ، بسيار ساده و كاربردي خواهد بود .
همچنين براي اضافه كردن يك ديگر فيلد براي جستجو ، كاربر كافي است كه فيلد مورد نظر را به سابفرم اضافه نموده و كنترل متناظر با آن فيلد را با يك نام گذاري مناسب در فرم اصلي قرار دهد . و بدون كدنويسي جديد يا تغيير كدنويسي هاي موجود به هدف خود برسد .
در اين روش با توجه به محدوديت تعداد كاراكتر خاصيت فيلتر كه 1024 كاراكتر مي باشد با يك نامگذاري مناسب ( با توجه به استفاده از پيشوند و پسوند بهتر است نام فيلدها كوتاه تر در نظر گرفته شود . ) روي فيلدها مي توان از 30 الي 40 فيلد براي فيلترينگ همزمان استفاده كرد .
لطفا براي درك نحوه استفاده ازاين تابع پس از مطالعه اين مقاله ، فيلم آموزشي تهيه شده را نيز ملاحظه نموده و سپس فايل پيوست را كه به صورت عملي اين روش در آن پياده سازي شده ، دانلود و مرور نماييد .
غیر فعال کردن و بستن کلید شیفت در برنامه های اکسس
در برنامه های تولید شده با نرم افزار اکسس ، بایستی تنظیمات به گونه اعمال شوند که کاربرنهایی امکان دسترسی به نمای طراحی را نداشته باشد .
برای این منظور بایستی ابتدا به access option رفته و سپس از گزینه های سمت چپ گزینه Current Database  را انتخاب نماییم و سپس تنظیمات نمایش داده شده در سمت راست را مطابق تصویر پیوست اعمال نمود . البته از منوی پایین افتادنی گزینه Display Form  بایستی نام فرمی را انتخاب نمود که قرار است در ابتدای برنامه اجرا شود .
با مشخص کردن این فرم و اعمال تنظیمات فوق کاربر در حالت عادی به نمای طراحی یا اصطلاحا پست برنامه دسترسی نخواهد داشت .
اما مایکروسافت یک کلید میانبر به عنوان درب پشتی برای خود برنامه نویس تعبیه کرده که با استفاده از آن برنامه نویس می تواند برنامه خود را با هدف توسعه در نمای طراحی باز کند .
این کلید میانبر همان کلید شیفت می باشد که برای استفاده از آن بایستی قبل از اجرا فایل اکسس آن را فشار داده و نگه داشت و زمانی رها کرد که برنامه کاملا در نمای طراحی باز شده است .
از آنجا که این کلید میانبر بسیار ساده بوده بایستی راهکاری پیدا نمود که این کلید را به سفارش برنامه نویس در برخی اوقات  فعال و در برخی اوقات غیر فعال سازد .
برنامه پیوست با رمز 123 برای مدیر این کار را انجام می دهد . که با توجه به کد باز بودن برنامه اکسس ارائه شده می توان این کلمه عبور را تغییر داد .
نحوه استفاده از این برنامه پس از دانلود از سایت بدین نحو است که کلیه اشیاء برنامه را در داخل برنامه خود import  نموده و با زدن کلید میانبر {F12} و با استفاده از رمز مدیریت 123 که قابل تغییر می باشد می توانید هر زمان که بخواهید کلید شیفت را صرفا در برنامه خود فعال یا غیر فعال کنید .
دقت نمایید امنیت بالاتر به هنگام تحویل برنامه به کاربر نهایی در غیر فعال کردن کلید شیفت میسر می باشد .
البته لازم به ذکر است که امنیت امری نسبی بوده و برای دور زدن شیفت حتی در حالت غیر فعال نیز راه حل هایی وجود دارد که در مقاله های بعدی به آن پرداخته خواهد شد .
نکته نهایی اینکه به هنگام import اشیاء فایل پیوست دقت نمایید که توابع فعال سازی شیفت قبلا در پایگاه داده شما موجود نباشد و همچنین در صورتی که برنامه شما دارای ماکرویی به نام Autokeys می باشد بایستی با  ماکروی Autokeys فایل پیوست به صورت دستی ترکیب شود .
 
 
پنج شنبه, 10 مرداد 1392 00:00

سیستم های بانک اطلاعاتی

فهرست مطالب
 
بخش اول : مقدمات
 
فصل 1 : مروری بر مدیریت بانک اطلاعاتی
 
1-1مقدمه
2-1 سیستم بانک اطلاعاتی چیست ؟
داده ها
سخت افزار
نرم افزار
کاربران
3-1 بانک اطلاعاتی چیست؟
داده های پایدار و باثبات
نهادها و رابطه ها
خواص
داده ها و مدل های داده ها
4-1 چرا از بانک اطلاعاتی استفاده کنیم؟
اداره داده ها و اداره بانک اطلاعاتی
مزایای شیوه بانک اطلاعاتی
5-1 استقلال داده ها
6-1 سیستمهای رابطه ای و غیررابطه ای
7-1 خلاصه
تمرینها
پاسخ تمرینهای انتخابی
 
فصل 2 : معماری سیستم بانک اطلاعاتی
 
1-2 مقدمه
2-2 سه سطح معماری بانک اطلاعاتی
3-2 سطح خارجی
4-2 سطح مفهومی
5-2 سطح داخلی
6-2 نگاشت ها
7-2 مدیر بانک اطلاعاتی
8-2 سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی
9-2 مدیر ارتباط داده ها
10-2 معماری مشتری/کارگزار
11-2 برنامه های سودمند
12-2 پردازش توزیع شده
13-2 خلاصه
تمرینها
 
فصل 3 : مقدمه ای بر بانک های اطلاعاتی رابطه ای
 
1-3 مقدمه
2-3 نگاه غیررسمی به مدل رابطه ای
3-3 رابطه ها و متغیرهای رابطه ای
4-3 مفهوم رابطه چیست؟
5-3 بهینه سازی
6-3 کاتالوگ
7-3 متغیرهای رابطه ای پایه و دیدگاه
8-3 تراکنش ها
9-3 بانک اطلاعاتی عرضه کنندگان و قطعات
10-3 خلاصه
تمرینها
پاسخ تمرینهای انتخابی
 
فصل 4 : مقدمه ای بر SQL
 
1-4 مقدمه
2-4 مروری بر SQL
3-4 کاتالوگ
4-4 دیدگاهها
5-4 تراکنش ها
6-4 SQL تعبیه شده
اعمالی که در مکان نما وجود ندارد
اعمالی که در مکان نما هستند
SQL پویا
7-4 SQL کامل نیست
8-4 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
بخش دوم : مدل رابطه ای
 
فصل 5 : دامنه ها، رابطه ها و متغیرهای رابطه ای پایه
 
1-5 مقدمه
2-5 دامنه ها
مقادیر دارای نوع هستند
تعریف نوع
نمایشهای احتمالی
تعریف عملگر
تبدیل نوع
آخرین توضیح
3-5 مقادیر رابطه ای
خواص رابطه ها
صفاتی با مقداررابطه( صفتی کهمقدارش رابطهاست)
رابطه ها و تفسیر آن ها
4-5 متغیرهای رابطه ای
تعریف متغیر رابطه پایه
به هنگام سازی متغیرهای رابطه
5-5 امکانات SQL
دامنه ها
جدول های پایه
6-5 خلاصه
تمرینها
پاسخ تمرینهای انتخابی
 
فصل 6 : جبر رابطه ای
 
1-6 مقدمه
مروری بر جبر اصلی
2-6 خاصیت بستار
3-6 گرامر جبر رابطه ای
4-6 معناشناسی
اجتماع
اشتراک
تفاضل
ضرب دکارتی
محدودیت
تصویر
الحاق تقسیم
شرکت پذیری و جابجایی
5-6 بررسی چند مثال
6-6 کاربرد جبر رابطه ای چیست؟
7-6 چند عملگر دیگر
عملگر شبه الحاق
شبه تفاضل
بسط
عملگر خلاصه
بستار متعدی (Tclose)
8-6 گروه بندی و تفکیک
9-6 مقایسه های رابطه ای
10-6 خلاصه
تمرینها
تمرینهای مربوط به پردازش تقاضاها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 7 : حساب رابطه ای
 
1-7 مقدمه
2-7 حساب چندتایی
نحو
متغیرهای محدوده ای
مراجعه آزاد و مقید به متغیر محدوده
کمیت سنج ها
مراجعه به متغیرهای آزاد و مقید از دیدگاهی دیگر
اعمال رابطه ای
3-7 بررسی چند مثال
4-7 مقایسه جبر رابطه ای و حساب رابطه ای
5-7 قابلیتهای محاسباتی
6-7 حساب دامنه
7-7 امکانات SQL
8-7 خلاصه
تمرینها
تمرینهای مربوط به تقاضا
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 8 : جامعیت  
 
1-8 مقدمه
الگوی دسته بندی محدودیت
2-8 محدودیتهای نوع
3-8 محدودیتهای صفت
4-8 محدودیتهای متغیر رابطه ای
5-8 محدودیتهای بانک اطلاعاتی
6-8 قاعده طلایی
7-8 محدودیتهای حالت وانتقال
8-8 کلیدها
کلیدهای کاندید
کلیدهای اولیه و کلیدهای ثانویه
کلیدهای خارجی
فعالیتهای ارجاعی
رویه های راه انداز
9-8 امکانات SQL
محدودیتهای دامنه
محدودیتهای جدول پایه
تأییدات
کنترل تأخیری
10-8 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 9 : دیدگاهها
 
1-9 مقدمه
مثالهای بیشتر درمورد دیدگاه
تعریف و حذف دیدگاهها
2-9 دیدگاهها چه کاربردی دارند؟
استقلال منطقی داده ها
دو اصل مهم
بازیابی دیدگاهها
4-9 به هنگام سازی دیدگاه
نگاهی دوباره به قاعده طلایی
مکانیزم به هنگام سازی دیدگاه
اجتماع
اشتراک
تفاضل
محدودیت
 تصویر
بسط
الحاق
سایر عملگرها
5-9 عکسهای فوری (اختیاری)
6-9 امکانات SQL
بازیابیهای دیدگاه
به هنگام سازیهای دیدگاه
7-9 خلاصه
تمرین
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
بخش سوم : طراحی بانک اطلاعاتی
 
فصل دهم : وابستگی تابعی
 
1-10 مقدمه
2-10 تعاریف اساسی
3-10 وابستگی های جزئی و غیرجزئی
4-10 بستار مجموعه ای از وابستگی ها
5-10 بستار مجموعه ای از صفات
6-10 مجموعه های کاهش ناپذیر وابستگی ها
7-10 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 11 : نرمال سازی بیشتر : قسمت اول شکلهای نرمال اول، دوم، سوم و BC
 
1-11 مقدمه
شکلهای نرمال
ساختار این فصل
2-11تجزیه بدون نقصان ووابستگی های تابعی
نکات بیشتری درمورد وابستگی های تابعی
3-11 شکلهای نرمال اول ، دوم و سوم
4-11 حفاظت ازوابستگی
5-11 شکل نرمال BOYCE/CODD
6-11 نکاتیدرمورد صفاتی که مقدارآنها رابطه است
7-11 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 12 : نرمال سازی بیشتر: قسمت دوم شکلهای نرمال بالاتر
 
1-12 مقدمه
2-12 وابستگی های چندمقداری وشکل نرمال چهارم
3-12 الحاق وابستگیها و شکل نرمال پنجم
4-12 خلاصه ای از رویه نرمال سازی
5-12 نکته ای در مورد تجزیه
عکس نرمال سازی چیست؟
بعضی از مشکلات عکس نرمال سازی
6- 12 طراحی متعامد
توضیحات
7-12 سایر شکلهای نرمال
8-12 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 13 : مدلسازی معنایی
 
1-13 مقدمه
2-13 روش کلی
3-13 مدل E/R
نهادها
خواص
رابطه ها
ابرنوعها و زیرنوعهای نهاد
5-13 طراحی بانک اطلاعاتی با مدل E/R
نهادهای منظم
رابطه های چند به چند
رابطه های چند به یک
نهادهای ضعیف
خواص
ابرنوعها و زیرنوعهای نهاد
6-13 یک تحلیل مختصر
مدل E/R به عنوان مبنایی برای مدل رابطه ای؟
آیا مدل E/R یک مدل داده ای است؟
نهادها در مقابل رابطه ها
نظریه های نهایی
7-13 خلاصه
تمرینها
 
بخش چهارم : مدیریت تراکنش
 
فصل 14 : مدیریت تراکنش
 
1-14 مقدمه
2-14 تراکنش ها
3-14 ترمیم تراکنش
خواص ACID
4-14 ترمیم سیستم
5-14 ترمیم رسانه
6-14 قبول دومرحله ای
7-14 امکانات SQL
8-14 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
فصل 15 : همزمانی
 
1-15 مقدمه
2-15 سه شکل همزمانی
مشکل به هنگام سازی مفقود
مشکل وابستگی پذیرفته نشده
مشکل تحلیل ناسازگار
3-15 تکنیک قفل کردن
4-15 نگاهی دوباره به سه مشکل همزمانی
مشکل به هنگام سازی مفقود
مشکل همزمانی پذیرفته نشده
مشکل تحلیل ناسازگاری
5-15 بن بست
6-15 سریال سازی
7-15 سطوح جداسازی
8-15 قفل کردن دقیق
9-15 امکانات SQL
سطوح جداسازی
10-15 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
 
بخش پنجم : موضوعات بیشتر
 
فصل 16 : امنیت
 
1-16 مقدمه
ملاحظات کلی
2-16 کنترل دستیابی اختیاری
اصلاح درخواست
رد ممیزی
3-16 کنترل دستیابی اجباری
امنیت چندسطحی
4-16 بانکهای اطلاعاتی آماری
5-16 رمزگذاری داده ها
استاندارد رمزگذاری داده ها
رمزگذاری کلید عمومی
6-16 امکانات SQL
دیدگاهها وامنیت
GRANT و REVOKE
7-16 خلاصه
تمرینها
پاسخ به تمرینهای انتخابی
چهارشنبه, 09 مرداد 1392 00:00

بانک اطلاعات علمی - کاربردی

فهرست مطالب
 
فصل اول : بانک اطلاعات چیست؟
 
1/1- مقدمه
2/1- معماری بانک اطلاعات (database architecture)
3/1- مدل های بانک اطلاعات
الف- مدل های  قدیمی
ب- مدل سنتی( مدل رابطه ای)
ج- مدل های جدید (معنایی – فرارابطه ای)
4/1- دادگان (meta data)
الف – لغتنامه داده ها ( data dictionary)
ب – کاتالوگ سیستم ( system catalog)
5/1- امنیت و جامعیت
6/1 – تراکنش(transaction)
الف- یکپارچگی ( atomicity)
ب- همخوانی ( consistency)
ج- انزوا isolation))
د- پایایی ( durability)
7/1- مفاهیمی دیگر
الف – تصویر ادراکی بانک اطلاعات( database schema)
ب- استقلال داده ها
ج- زبان های برنامه سازی بانک اطلاعات
د- طراحی بانک اطلاعات
ه- مزایا و ویژگیهای بانک اطلاعات
 
فصل دوم : تصویر ادراکی عام
 
1/2- مدل EER
1-1/2- انواع صفات
2-1/2- ارتباط ( relatioanship)
3-1/2- مثال
2/2 – مدل NIAM
1-2/2- مراحل طراحی
2-2/2- مثال : تصویر ادراکی بانک دانشگاه
3/2- مدل UML
1-3/2- مدل کلاس ها
4/2- گذار از نمودار ER به جداول
1-4/2- الگوریتم نگاشت نمودار ER به جداول
 
فصل سوم : مبانی نظری مدل رابطه ای
 
1/3- مفاهیم
تعاریف
کلید
جامعیت (integrity)
2/3- جداول نمونه
3/3- جبر رابطه ای (relational algebra)
1-3/3- گزینش و پرتو
2-3/3- عملگرهای مجموعه ای
3-3/3- عملگرهای پیوند
4-3/3- عملگرهای دیگر
5-3/3- بهینه سازی پرس و جو
6-3/3- به روز درآوردن داده ها
4/3- حساب رابطه ای دامنه ای
1-4/3- خطر حلقه بی پایان
 
فصل چهارم : زبان پرس و جوی SQL
 
1/4- مقدمه
2/4- تعریف داده ها
1-2/4- دامنه متغیرها
2-2/4- تغییر شکل جداول
3/4- به روز درآوردن جداول
4/4- استخراج اطلاعات
1-4/4- گزینش و پرتو و پیوند
2-4/4- مرتب کردن خروجی
3-4/4- عملگرهای مجموعه ای
4-4/4- توابع محاسباتی
5-4/4- گروه بندی داده ها
6-4/4- عملگرهای دیگر
7-4/4- پرس و جو با قید " همه "
5/4- پیوند در SQL2
6/4- امنیت در SQL2
7/4- جداول مجازی ( View)
8/4- بالابردن سرعت : تعریف شاخص
9/4- بانک اطلاعاتی پویا ( active database)
 
فصل پنجم : وابستگی و نرمال سازی
 
1/5- مقدمه
1- افزونگی داده ها
2- بی نظمی (anomaly)
3- مقادیر تهی ( NULL values)
2/5- وابستگی تابعی (functional dependency)
1-2/5- مجموعه پوششی وابستگی
2-2/5- کلیدهای کاندید
3-2/5- نمودار وابستگی تابعی ( FD diagram)
3/5- نرمال سازی ( normalization)
1-3/5- فرم های نرمال
2-3/5- وابستگی چندمقداری و وابستگی پیوندی
3-3/5- شرایط تجزیه جداول
 
نتیجه گیری و معرفی جلد دوم
 
امتیازهای مدل رابطه ای
کاستی های مدل رابطه ای
الف) کاربردهای سنتی
ب) انواع جدید داده
پ) تراکنشهای طولانی
ت) امتزاج زبان
ث) داده های انفعالی ( passive data)
ج) کلید به صورت مجموعه ای از صفات
ارمغان های مدل شیءگرا و شیء- رابطه ای SQL : 2003
ویژگی های غیر شیءگرا
ویژگی های شیءگرا
مقایسه و نتیجه گیری
لغتنامه
شاخص
ضمیمه : آزمون ها و مسائل حل شده
مراجع
صفحه1 از7

نماداعتمادالکترونیکی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید.
از عضویت شما در خبرنامه متشکریم.